RSS
 

Tempo Matador

07 Eyl

Sencer Üneri – Volkswagen parçalarıyla üretilen Tempo Matador, kamyonet, minibüs, hatta karavan olarak üretilmiş ve Type 2’lerin yerini doldurmuştu. Ne zaman ki Type 2’de seri üretime geçildi, Tempo Matador modeli mazi oldu…

Volkswagen firması, özellikle 1950’li yıllarda Volkswagen şasisi, motoru, transmisyonu ve diğer parçalarını kullanarak araç üreten karoseri firmalarından belli oranlarda komisyon alıyordu. Ancak merkezi Hamburg’ta bulunan ve Volkswagen parçalarının yeni veya ikinci el olarak üretimde kullanılmasını resmi olarak onayladığı tek bir firma vardı. Volkswagen bu firmadan komisyon da talep etmiyordu. Bu firma Vidal und Sohn Tempo Werke’ydi.

Tempo Werke, 1924 yılında Oscar Vidal tarafından kurulmuş, özellikle 1940’lı yıllarda hafif askeri araçlar üretiyordu. 1966 yılına kadar çeşitli tip araçlar üreten firma, 1966 yılında Hanomag tarafından satın alınmış, son olarak 1971 yılında Mercedes-Benz’e geçerek 1977 yılına kadar üretim yapmıştı.

‘Tempo Matador’ modelinden ise Kasım 1949’dan Mayıs 1952’ye kadar 1.362 adet üretildi. Kesinlikle II. Dünya Savaşı sonrası henüz Volkswagen Type 2 üretilmemişken özellikle Avrupa pazarında, bir tonluk nakliye aracı sınıfında çok büyük bir başarı kazanmış, pazarı ele geçirme aşamasına gelmişti. Bununla birlikte az sayıda da olsa Avrupa dışına ihraç edilmiş, sadece kamyonet olarak değil, panelvan, minibüs hatta kamp aracı olarak bile üretilmişti.

Devamı ‘havasoğutmalı’ Mayıs – Haziran 2010, Sayı 03‘de…


 
Yorumlar Kapalı

Posted in 3. Sayı, Klasik

 

Comments are closed.